Geçmişinizi Değiştirme Tekniği

Tekniğe başlamadan önce, değiştirmek istediğiniz bir olayı seçin. Yeni sonucun ne olmasını istediğinize ya da bu sefer ne gibi duygular yaşamak istediğinize karar verin ve olayı üzerinize alın..
Şimdi, geçmiş benliğinizi, daha önceki sıkıntılı ya da hoş olmayan olayın tekrarlayacağı bir yerde hayal edin. Tıpkı bir oyundaki bir oyuncu gibi, onu, olayın gerçekleşmesini beklerken görün. Bugünkü siz, arka planda, olayı izlemeye hazır ama geçmiş benliğiniz tarafından fark edilmeden bekliyor olmalısınız. Geçmiş benliğinizin bu olay için seçtiği kostümleri, kişileri ve olayı net bir şekilde görün.
Tamam, şimdi olayı olduğu gibi baştan sona izleyin. Bugünkü siz, görünmez bir gözlemcisiniz. Bırakın, geçmiş benliğiniz bu bölümü oynasın, ama zaman duygusu, o zaman olduğu kadar yoğun olmak zorunda değil, özellikle de çok acı veren bir olaysa. Geçmişinizi, eleştirel bir tavırla, geçmiş benliğinizin verdiği tepkilere dikkat ederek izleyin.
Bittiğinde ve geçmiş benliğiniz tekrar yalnız kaldığında, onun yanında olduğunuzu gösterin. Onu yanınıza çağırın. Ona, onun gelecek benliği olduğunuzu ve burada olayı baştan yazmak için bulunduğunuzu söyleyin. Bu kötü olaya onun inançlarının sebep olduğunu ve yine inançların bu olayı değiştirebileceğini anlatın. Bu deneyim yapısının ardında ne gibi inançları olduğunu sorun ve bu konuyu birlikte tartışın.
Geçmiş benliğinize, olayı baştan oynayabileceğini ve sonunu değiştirebileceğini söyleyin. Onun, yaşamının yaratıcısı olduğunu ve bu sahneyi o yarattığına göre, tekrar yaratabileceğini anlatın. Sevebileceği yeni inançlar, duygular ve tutumlar sunun. Olaya daha yapıcı bir sonuç getirmek için önerilerde bulunun. Yeni olasılıklar karşısında heyecanlandığını görün.
Şimdi, olayı yeni sonuyla tekrar oynamanın zamanı geldi. Geçmiş benliğiniz pozisyonunu alırken, siz yine arka plana geçin. Ona destek verin ve cesaretlendirin. Olaylar tekrar yaşanırken, siz yine gözlemci olun. Ama bu sefer, geçmiş benliğinizin duygularının, inanç ve tavırlarının kontrolünü eline almasını ve böylece olayın sonucunu radikal bir biçimde değiştirişini izleyin.
Sahne sona erip son oyuncu da sahneden ayrıldıktan sonra, siz ve geçmiş benliğiniz sevinçle zıplayın! Başardiniz! Şimdide değiştirerek geçmişinizi değiştirdiniz. Ne büyük bir heyecan!
Şimdi, sahneye gelecek benliğiniz dahil oluyor. Yeni yapılandırılmış olay sayesinde heyecanlı ve sizi tebrik ediyor. Gelecek benliğinizle birlikte oturun ve size hayatini anlatmasını dinleyin. Siz geçmişi değiştirdiğiniz için, onun ne kadar güzel bir yaşam sürdürdüğünü ve sizi ne gibi heyecan verici gelecek olasılıklarının beklediğini öğrenin.
Şimdi gelecek ve geçmiş benliklerinizle vedalaşın. Onlara, başka bir yer ve zamanda tekrar buluşacağınızı söyleyin. Olmayı seçtiğiniz insana dönüşmenizde yaptıkları yardımlardan dolayı onlara teşekkür edin…
Not: Size de benim gibi hem okuyup hem uygulamak zor geliyorsa, tekniğin ses kaydını aşağıdaki videodan dinleyebilirsiniz. Böylece daha kolay konsantre olabilirsiniz.

*On Bin Fısıltı – Lynda Madden Dahl*
Bu yazıyı paylaşın
0
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Araç çubuğuna atla